Niegdyś robienie na drutach było powszechną umiejętnością, której uczyły się nawet młode panny. Później kojarzyło się przede wszystkim z zajęciem babć dziergających szaliki dla swoich wnuków. Gdy nastała era centrów handlowych i wszechobecnych sieciówek z odzieżą, relaksujące hobby zaczęło odchodzić w niepamięć. Obecnie za sprawą mody na Slow Life dzierganie przeżywa swój renesans. Na forach roi się od dyskusji i porad, powstają blogi instruktażowe, tutoriale i filmiki z serii DIY, a użytkownicy powszechnie udostępniają wzory i schematy – niegdyś pieczołowicie wycinane z magazynów i gazet.

Co oczywiste, jeśli chcemy spróbować swoich sił w dziewiarstwie ręcznym, potrzebny będzie niezbyt rozbudowany zestaw startowy, czyli druty, zestaw szydełek i włóczka. Najpopularniejsze są wciąż druty metalowe, w sprzedaży nie brakuje też tych wykonanych z drewna, akrylu oraz innych tworzyw sztucznych. Decyzja zależy głównie od indywidualnych preferencji dziewiarza, ale też rodzaju włóczki, z której wykonamy pierwszą robótkę. W naszym sklepie znajdziecie: włóczkę na swetry, włóczkę Ombre, włóczkę NAKO.

Tanie i lekkie druty (igły dziewiarskie) z tworzyw sztucznych mają bardzo gładką powierzchnię, więc śliskie nici będą się z nich zwyczajnie zsuwać. Najsztywniejsze, najtrwalsze, a przez to najczęściej polecane na początek są druty stalowe. Są tańsze od modnych ostatnio drutów drewnianych i znacznie bardziej funkcjonalne. Poradzą sobie nawet z grubszą, puszystą przędzą.

Rozmiar i długość drutów trzeba dopasować do włóczki, rodzaju ściegu i wielkości robótki, jaką chcemy wykonać. Początkującym hobbystom zaleca się kupić grube druty i takąż włóczkę. Łatwiej wtedy nauczyć się podstawowych splotów, łatwiej też połapać się w ilości rzędów i oczek. Pamiętajmy, by pierwsza włóczka miała jasny odcień. Przy ciemniejszych kolorach trudniej dopatrzeć się pomyłki.

Włóczki produkuje się z różnych surowców: syntetycznych (poliestru, akrylu) i naturalnych (bawełny, wełny, lnu, jedwabiu). Od tego, jaki rodzaj wybierzemy, zależeć będzie wygląd, elastyczność, struktura, zwartość czy wreszcie funkcjonalność wykonanego elementu garderoby lub dodatku.



Wszelkie materiały graficzne dostępne na stronie stanowią wyłączną własność właściciela niniejszego sklepu i jego partnerów biznesowych. Materiały te chronione są prawem autorskim. Kopiowanie bez zgody właściciela materiałów jest surowo zabronione.