Szydełkowanie to nie tylko dobry sposób na długie wieczory, ale też doskonały pomysł na relaksujące hobby. Jak zacząć przygodę z tym tradycyjnym, ale trochę zapomnianym sposobem spędzania wolnego czasu?

Nie oszukujmy się, nikt nie rodzi się z umiejętnością dziergania, dlatego początki bywają trudne. Jednak nie warto się zniechęcać. Systematyczne praktykowanie daje doskonałe efekty i po jakimś czasie z powodzeniem można wykonywać nawet bardziej skomplikowane wzory. By zacząć, trzeba jednak dysponować podstawowymi akcesoriami.

Najważniejsze jest szydełko i włóczka. Przy wyborze szydełka trzeba zwrócić uwagę na rozmiar i materiał, z jakiego je wykonano. Jeśli zdecydujemy się na tworzywo sztuczne – powinno być solidne i trwałe, a przede wszystkim starannie wykończone, by nie zahaczało o nić.

Doświadczeni dziewiarze wiedzą dokładnie, jaki efekt chcą osiągnąć, jak najwygodniej jest im trzymać „narzędzie”, dlatego z łatwością dobierają najwygodniejszą opcję. Początkującemu hobbyście trudno będzie określić preferencje, dlatego najlepiej, by zdecydował się na klasyczne szydełko metalowe lub drewniane.

Te pierwsze, najpowszechniej stosowane, mają profilowaną powierzchnię i zazwyczaj są wykonane z aluminium. Drewniane wyrabia się brzozy, bambusa albo innych lekkich, ale wytrzymałych gatunków. Ich nieznacznie chropowata powierzchnia pozwala dziergać robótki nawet z najbardziej śliskich nici. Są też szydełka metalowe z drewnianym lub plastikowym uchwytem. Wybierając taki rodzaj, trzeba jednak sprawdzić, czy samo szydełko jest dobrze osadzone w rączce i czy obudowa dobrze leży nam w dłoni.

Budowa klasycznego szydełka jest bardzo prosta. Na szczycie znajduje się główka, czyli haczyk, który przybiera różne kształty – zaostrzone, stożkowate albo łagodniejsze, obłe. Od jego wielkości (mierzonej w milimetrach) zależy rozmiar całego szydełka. Największa różnorodność dotyczy jednak uchwytów. Te mogą przybierać kształt charakterystycznego spłaszczenia lub rączek wykonywanych z rozmaitych materiałów.

Poza klasycznymi szydełkami w naszym sklepie oferujemy również szydełka tunezyjskie zwane inaczej afgańskimi. Są one znacznie dłuższe, z ogranicznikiem lub żyłką. Służą do wykonywania splotów z dużą ilością oczek. np. pledów. W ofercie mamy też zestawy szydełek.



Wszelkie materiały graficzne dostępne na stronie stanowią wyłączną własność właściciela niniejszego sklepu i jego partnerów biznesowych. Materiały te chronione są prawem autorskim. Kopiowanie bez zgody właściciela materiałów jest surowo zabronione.